IX Światowy Dzień Mleka

Fot. Minister Krzysztof Jurgiel podczas wystąpienia na Światowym Dniu Mleka w Wysokiem Mazowieckiem



Światowy Dzień Mleka w Polsce odbywa się tradycyjnie w Wysokiem Mazowieckiem, w województwie podlaskim. Jest to coroczna impreza, której celem jest promocja mleka i przedstawienie jego wartości odżywczych i prozdrowotnych.
W tym roku odbywała się IX edycja tego ogólnopolskiego mlecznego święta. Uczestniczył w niej minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, a także sekretarz stanu Jacek Bogucki.
Minister Jurgiel zwrócił uwagę na to, że Polska zalicza się do jednego z największych producentów mleka w Europie, a spożycie mleka i jego przetworów jest w porównaniu z innymi, europejskimi krajami na stosunkowo niskim poziome.
– Polska należy do krajów z tak zwanego zielonego pasa UE, które dysponują doskonałymi warunkami do rozwoju produkcji mleka – zauważył minister Jurgiel i dodał, że do rozwoju produkcji mleka zachęcała nas Komisja Europejska roztaczając optymistyczne prognozy rozwoju sytuacji rynkowej na świecie.
Minister powiedział, że dziś zmagamy się z brakiem równowagi podażowo-popytowej na rynku mleka, co jest konsekwencją zniesienia systemu kwot mlecznych, a także zmniejszonym popytem na produkty mleczarskie na rynkach krajów rozwijających, oraz embargiem rosyjskim.
– Mam nadzieję, że wynegocjowany przeze mnie po długich i trudnych rozmowach pakiet wsparcia rynku mleka pozwoli na jak najszybsze odwrócenie tej tendencji – powiedział szef resortu.
Tradycyjnie, podczas obchodów IX Światowego Dnia Mleka odbyły się również mistrzostwa w piciu mleka. Szklankę mleka wypili też wszyscy honorowi goście.

informacja prasowa  http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/IX-Swiatowy-Dzien-Mleka