Podpisanie umów na dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych8 maja w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się oficjalne podpisanie umów na dofinansowania inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Ogółem na realizację zadań drogowych do powiatu wysokomazowieckiego trafiło ponad 16 milionów złotych, które przekazane zostaną na przebudowę dwóch odcinków dróg powiatowych oraz modernizację dróg gminnych w ośmiu gminach powiatu wysokomazowieckiego.
 Podczas uroczystego podpisania umów w Starostwie Powiatowym oraz przekazania symbolicznych czeków obecny był Wojewoda Podlaski, Bohdan Paszkowski, Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, Wicestarosta, Leszek Gruchała, a także wójtowie i burmistrzowie gmin, będących beneficjentami dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych - Burmistrz Miasta Wysokie Mazowieckie, Jarosław Siekierko, Wójt Gminy Wysokie Mazowieckie, Krzysztof Krajewski, Burmistrz Czyżewa, Anna Bogucka, Burmistrz Szepietowa, Robert Wyszyński, Burmistrz Ciechanowca, Eugeniusz Święcki, Wójt Gminy Nowe Piekuty, Marek Kaczyński, Wójt Gminy Kulesze Kościelne, Stefan Grodzki - oraz Poseł na Sejm RP, Jacek Bogucki.
Goszczącego w Wysokiem Mazowieckiem Wojewodę Podlaskiego serdecznie powitał starosta, Bogdan Zieliński.
- Chciałbym serdecznie podziękować za to, że dzisiaj pan do nas przyjechał i przywiózł coś, na co wszyscy mieszkańcy tych ośmiu gmin i powiatu wysokomazowieckiego czekali. Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak dobre wnioski pisane są na terenie naszego powiatu. Na te wnioski od pana wojewody otrzymujemy zwrotną informację, że ta ziemia nie jest wykluczona, jest dostrzegana i możemy liczyć na wsparcie.
Wojewoda, Bohdan Paszkowski podkreślił, iż nowy program, którym jest Fundusz Dróg Samorządowych to rewolucyjna zmiana w systemie dofinansowywania lokalnej infrastruktury drogowej.
- Dobrze, że mamy ten program, mamy ogromne środki, które są dedykowane samorządom na wsparcie tych inwestycji - powiedział wojewoda.- 7 maja gościłem w Kancelarii Premiera, pana Mateusza Morawieckiego i od pana premiera otrzymałem taki symboliczny czek, gdzie jest rozpisana kwota dofinansowania naszego województwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych do realizacji i zakontraktowania w tym roku. Suma 414 446 674,51 zł. Na tę sumę składa się kwota 332 mln zł, która jest do wykorzystania w tym roku, plus kwota 82 mln  złotych zobowiązań, które możemy poczynić na rok następny.  (...)  Pan premier upoważnił mnie, bym te pieniądze dzieląc, przekazywał państwu takie symboliczne czeki. Na ręce pana starosty chcę przekazać czek dofinansowania dla całego powiatu, ponieważ tworzycie państwo wspólnotę. Jeśli dobrze się dzieje w gminach, to i w powiecie jest lepiej i na odwrót, a to służy rozwojowi naszego województwa i kraju.Ogromną rolę nowego programu we wspieraniu rozwoju dróg samorządowych podkreślił także Poseł na Sejm RP, Jacek Bogucki.
Ogółem do powiatu wysokomazowieckiego trafi kwota 16 717 698,44 złotych, która obejmuje dofinansowanie przebudowy dwóch odcinków dróg powiatowych (odcinek Dąbrowa Moczydły - Dąbrowa Łazy oraz Trzaski - Radziszewo Sieńczuch) oraz ośmiu odcinków dróg gminnych.
Kwoty otrzymanych dofinansowań przez poszczególne gminy i powiat:
  • Powiat Wysokomazowiecki - 4 680 165,63 zł 
  • Miasto Wysokie Mazowieckie - 5 557 235,91 zł
  • Gmina Szepietowo - 1 677 767,02 zł
  • Gmina Czyżew - 1 416 830,48 zł
  • Gmina Nowe Piekuty - 1 042 609,14 zł
  • Gmina Wysokie Mazowieckie - 678 006,86 zł
  • Gmina Ciechanowiec - 274 034,22 zł
  • Gmina Kulesze Kościelne - 242 964 ,77 zł
  • Gmina Sokoły - 1 148 064,41 zł
Fundusz Dróg Samorządowych (FDS) to nowy mechanizm wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego, realizujących inwestycje na drogach samorządowych, powołany ustawą z 23 października 2018 r. o Funduszu Dróg Samorządowych  (Dz. U. poz. 2161, z późn. zm.). Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym, stanowiącej ważny element prawidłowego funkcjonowania i rozwoju gospodarki oraz przyczyniającej się do poprawy poziomu życia obywateli.

Źródło: https://wysokomazowiecki.pl/aktualnosci/podpisanie-umow-na-dofinansowania-z-funduszu-drog-samorzadowych.html