Jubileusz 60-lecia Zespołu Szkół im. K. Kluka w Rudce
Piątkowe ( 4 października br.) uroczystości w szkole mieszczącej się w zabytkowym Pałacu Ossolińskich z XVIII w. w Rudce obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń. Szkolne muzeum, w którym można poznać m.in.: historię patrona szkoły, a także przenieść się w czasie dzięki ekspozycjom z historycznymi strojami zostało oficjalnie otwarte i poświęcone przez przedstawicieli duchowieństwa . Podobnie tzw. „gacówka” – w latach 90-tych zaadoptowana z budynków nadleśnictwa na mieszalnie pasz i magazyn, a w której dziś mieszczą się warsztaty szkolne - doczekała się podczas jubileuszu oficjalnego otwarcia.
Podczas uroczystego spotkania na sali gimnastycznej dyrektor szkoły Halina Leszczyńska dziękowała wszystkim przybyłym na jubileusz i obdarowywała gości a także absolwentów okolicznościowymi grafikami z charakterystyczną sylwetką pałacu, listami dziękczynnymi i statuetkami. Wśród przemawiających byli m.in. poseł Jacek Bogucki, starosta bielski (dawny dyrektor szkoły w Rudce) Sławomir Snarski, radni wojewódzcy: Jadwiga Zabielska, Jerzy Leszczyński i Igor Łukaszuk a także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego: Andrzej Pleszuk, dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich oraz Elżbieta Filipowicz, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz reprezentanci wielu instytucji i firm związanych z edukacja i branżą rolniczą.
Na uroczystym apelu obecna także była kadra pedagogicznej szkoły, uczniowie i absolwenci. Dla tych ostatnich był to wyjątkowy dzień, bo po raz piąty w tak dużym gronie mogli spotkać się z kolegami ze szkolnej ławy. W drugiej części uroczystości był bowiem czas na zwiedzanie szkoły, spotkania w klasach a wieczorem na Bal Absolwentów.
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce jest szkołą prowadzoną i nadzorowaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na kompleks szkolny składają się budynek główny w pałacu, park, nowoczesne obiekty sportowe, internat i zabudowania gospodarcze. Szkoła posiada nie tylko bogate zaplecze dydaktyczne i socjalne, ale też własne gospodarstwo wyposażone w nowoczesne maszyny i pojazdy rolnicze.

Źródło:  https://www.wrotapodlasia.pl/pl/rolnictwo/rolnictwo_srodowisko/60-lat-zespolu-szkol-rolniczych-w-rudce.html
Film o szkole dostępny na platformie You Tube – link do strony.