Wypowiedź posła Jacka Boguckiego z 90. posiedzenia Sejmu

Materiał wideo - Szkło Kontaktowe, źródło: www.tvn24.pl
Wypowiedź z dnia 14 kwietnia 2011 roku:

Poseł Jacek Bogucki: Panie Marszałku! Panie Ministrze! Czy naprawdę pan minister wierzy w to, co mówi, odnośnie do tego, że nie jest to cel fiskalny? Prawie 70% Polaków uważa, że sprzedaż PZU, KGHiM, PKO BP, Orlenu czy Lotosu nie powinna się odbyć, a tylko 16% jest za tym rozwiązaniem - to ostatnie badania. Czy nie widzicie zagrożenia w prywatyzacji Polskiej Miedzi, Polskiego Węgla, rynku paliw, energetyki? Czy jest choć jedno państwo rozwinięte na świecie, które tak totalnie wszystko prywatyzuje i przekazuje w obce ręce? Czy jest choć jedno państwo, które nie chroni żadnej dziedziny gospodarki?

Proszę o porównawczą informację z ostatnich 5 lat na piśmie dotyczącą przychodu z prywatyzacji, ilości sprzedanych akcji, wartości księgowej firm, ich zysku za ostatnie 5 lat. Chodzi o sto największych prywatyzacji za waszego rządu. Ile przejęć konkurencyjnych kończy się likwidacją? Proszę też o taką informację. Ilu inwestorów nie wywiązało się z obowiązków inwestycyjnych? Ilu nie inwestuje wcale w swoje firmy, a tylko czerpie zyski?
Dlaczego sprywatyzowane zostają najlepsze firmy, to, co najlepsze, to, co przynosi zyski, to, co daje dywidendę? Bo zgadzam się z prywatyzacją tego, z czym sobie my jako państwo nie radzimy, tego, czego nie potrafimy utrzymać. Ale jak można prywatyzować to, co przynosi zyski, i to w okresie, kiedy jest kryzys gospodarczy na świecie, kiedy wiadomo, że nie uzyska się właściwej, pełnej ceny, którą można byłoby uzyskać?

W roku 2010 przychody z prywatyzacji wyniosły 22 mld zł, a wydatki inwestycyjne budżetu państwa 16 mld. Co to oznacza? Oznacza to, że więcej sprzedaliśmy, niż odtworzyliśmy majątku. Coś mi to przypomina. Niektórzy zmuszeni są sytuacją życiową do tego, żeby sprzedać wszystko po to, by żyć , by się leczyć, by przetrwać. Rząd nie musi tego sprzedawać. A więc pytam: Czy polski rząd, czy premier Tusk to najgorsi menele w Polsce, którzy wyniosą wszystko i sprzedadzą tylko po to, żeby dalej uprawiać politykę? Dziękuję bardzo.