Wystąpienie posła Jacka Boguckiego w odpowiedzi na pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych

 Wystąpienie z dnia 16 marca 2011 roku:

Poseł Jacek Bogucki: Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 2,3% zamiast 7,3%, o 70% mniej. A premier mówi: to nie likwidacja II filara emerytalnego, tylko naprawa systemu. Nie wiem, w jaki sposób ten system ma być naprawiany - poprzez zmniejszenie o 70% pieniędzy oszczędzanych na emerytury? Może pan minister wytłumaczy to panu premierowi, żeby tych głupot już nie opowiadał. Chodzi tylko o zabranie pieniędzy na bieżące wydatki budżetu.

Zapowiadaliście obniżenie prowizji pobieranej przez OFE. Gdzie jest to obniżenie? Jak to ma się stać, że nie będziemy oszczędzać, zbierać na przyszłe emerytury, i mają być one wyższe? Kolejny cud gospodarczy jest nam proponowany. W tym roku jest potrzebnych 16 mld, i to pilnie, już od maja. Nie wiem, na kampanię wyborczą, na mamienie zieloną wyspą? Emerytury po tych zmianach będą musiały wypłacić nam nasze dzieci i wnuki, to jest cała prawda o tej reformie.

Chciałbym także panu ministrowi Boniemu zapisać na projekcie tej ustawy 1 mln zł. Wartość tego zapisu będzie identyczna z wartością pana zapisu na indywidualnym koncie emerytalnym. Dziękuję bardzo.