Zielona Gala i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego w Szepietowie




Maszyny rolnicze, pokazy pracy sprzętu do zbioru zielonek i instalacji odnawialnych źródeł energii, bogata oferta wystawiennicza, liczne wykłady i konkursy to atrakcje jakie czekają nas 28 i 29 maja w Szepietowie. Odbywa się Zielona Gala i Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego. Po raz pierwszy na Podlasie zawitał Czempionat Koni Sokólskich, odbywają się również Dni z OZE.
Województwo podlaskie jest dumne z hodowców konia sokólskiego - mówił Marszałek Województwa Podlaskiego podczas trwającej w Szepietowie Zielonej Gali – wasza działalność jest dla regionu niezwykle ważna. Pracujecie przede wszystkim dla siebie, ale korzysta na tym całe województwo
Jerzy Leszczyński podkreślił także wagę wydarzenia jakim jest organizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie Zielona Gala. W imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego życzył rolnikom dobrej koniunktury  zwłaszcza na rynku mleczarskim.
W Zielonej Gali uczestniczył także wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.
 Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie już po raz jedenasty organizuje Zieloną Galę i po raz dziewiąty Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego.
 Zielona Gala to impreza poświęcona technologii produkcji pasz z użytków zielonych. Dwudniowy pobyt w Szepietowie to szybki kurs przygotowawczy do sianokosów. W jednym miejscu rolnicy mają okazję dokonać przeglądu maszyn, kosztów ich eksploatacji i wydajności, a także zapoznają się z technologią zbioru. Jak co roku odbędą się pokazy pracy maszyn – wystartujemy w południe 29 maja. Uczestnicy pokazów będą mieli szansę zdobyć nagrodę o wartości 1000 zł ufundowaną przez firmę DSV - producenta traw, zbóż, roślin oleistych, motylkowych i poplonowych.
Teoretyczna część gali upłynie pod znakiem konferencji i wykładów. Dr Marcin Gołębiewski, specjalista w dziedzinie żywienia bydła wygłosi prelekcję nt. pasz z użytków zielonych. Część wykładowa będzie zawierała cenne informacje o dawkach pokarmowych z udziałem pasz z użytków zielonych. Uzyskamy praktyczne wskazówki, które wpłyną na poprawę jakości pasz wykorzystywanych w żywieniu bydła mlecznego. Firma Sowul&Sowul przedstawi odpowiedni skład gatunkowy i odmianowy mieszanek traw, które zagwarantują wysokie plonowanie w okresie suszy. Agrotechnika użytków zielonych będzie tematem wykładu Marcina Mierzejewskiego z firmy DSV.
Zielona Gala to również okazja do skorzystania z fachowego doradztwa, swoje stoiska będą miały liczne instytucje i organizacje działające na rzecz rolnictwa. Ponadto prezentowane będą poletka doświadczalne PODR w Szepietowie.
Targi budowlane z odnawialnymi źródłami energii
Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego przyciągną do Szepietowa wystawców, prezentujących szeroką ofertę produktów dla budownictwa inwentarskiego oraz nowoczesne rozwiązania dla domu. W Szepietowie można będzie się dowiedzieć, jak nowocześnie i zgodnie z najnowszymi trendami wybudować oborę, chlewnię, budynek gospodarczy, czy dom. 
Tegoroczna edycja targów będzie poświęcona systemom energooszczędnym. Odbędą się Dni z Odnawialnymi Źródłami Energii. Partnerem wydarzenia jest Optima Polska. Eksperci przedstawią praktyczne rozwiązania obniżające zużycie energii elektrycznej i cieplnej w gospodarstwach domowych i w działalności produkcyjnej gospodarstw. Opowiedzą o możliwościach zastosowania odnawialnych źródeł energii, zwracając uwagę na aspekty prawne, techniczne i ekonomiczne. Tegoroczną edycję zdominują pompy ciepła. Specjaliści przedstawią efektywność energetyczną i dostępność montażową tych urządzeń w ogrzewaniu budynków mieszkalnych. Będzie okazja obserwować na żywo pokazy odwiertów geotermalnych w technologii GRD.

informacja prasowa https://www.wrotapodlasia.pl/pl/rolnictwo_i_srodowisko/rolnictwo_srodowisko/zielona-gala-i-podlaskie-targi-budownictwa-wiejskiego-w-szepietowie.html