Regionalne smakołyki w Poznaniu
Smaki Regionów to targi wyrobów tradycyjnych i regionalnych, które zostały dziś oficjalnie otwarte w Poznaniu. Dedykowane są one zarówno producentom, jak i smakoszom. Stanowią wspaniałą okazję do promocji takich produktów.
– Lubię smak tradycji i tradycyjne smaki – polskie smaki, powiedział goszczący dziś na targach sekretarz stanu Jacek Bogucki i przypominał, że w końcówce lat 80-tych i na początku 90-tych zachłysnęliśmy się wolnością i zachłysnęliśmy się obcymi smakami. Obcobrzmiące nazwy pojawiły się  w barach, restauracjach i sklepach.
– Musiało minąć trochę lat,  abyśmy zaczęli odkrywać na nowo i poszukiwać polskich tradycyjnych produktów. Targi Smaki Regionów z sukcesem realizują założenie promowania żywności tradycyjnej ze wszystkich regionów Polski – podkreślił Jacek Bogucki.
Swoje rarytasy, przygotowane według starych receptur prezentuje tu ponad 200 wystawców z 16 województw. Kiełbasa myśliwska i jałowcowa, kabanosy, chleb pieczony na chrzanowych liściach, miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, kołacze, oscypki, redykołka, bryndza podhalańska, wielkopolski ser smażony, przetwory warzywne i owocowe, a także staropolskie miody pitne i wyśmienite nalewki, przyrządzane zgodnie z recepturami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie to smakołyki, których dziś można próbować w Poznaniu.
Na stoisku zorganizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje wyroby prezentują producenci produktów zarejestrowanych w unijnym systemie jako Chronione Nazwy Pochodzenia (ChNP), Chronione Oznaczenia Geograficzne (ChOG) oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności (GTS). Na ministerialnym stoisku jest punkt informacyjny dotyczący unijnych oznaczeń oraz punkt animacyjny dla dzieci, w którym organizowane są gry i zabawy edukacyjne dotyczące rolnictwa oraz produktów posiadających unijne certyfikaty jakości.
Targi Smaki Regionów od kilku lat promują rodzimą polską żywność, a jej producentom stwarzają warunki do nawiązywania kontaktów handlowych. Targom towarzyszy wiele atrakcji, m.in. pokazy kulinarne, warsztaty piekarskie organizowane przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP, czy też warsztaty owocowo-warzywne prowadzone przez Stowarzyszenie Polska Ekologia.
Tradycyjne już, podczas tych targów odbywa się finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo. To konkurs na najlepszy regionalny i lokalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i lokalną. Organizowany jest przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, we współpracy ze Związkiem Województw RP.
Wytwórcom najlepszych produktów i potraw z poszczególnych rejonów Polski wręczone zostały dziś nagrody - Perły 2016.
Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego celem jest przede wszystkim identyfikacja i promocja produktów regionalnych.
Uczestniczący w uroczystości sekretarz stanu Jacek Bogucki powiedział, że tegoroczna edycja konkursu to swoisty jubileusz, ponieważ po raz 16. wyróżnianie są produkty z 16. regionów Polski.
–Spotkania finałowe konkursu to także wymiana doświadczeń w przywracaniu Polakom polskiej kuchni. Wracają polskie nazwy restauracji i w coraz szybszym tempie wracają polskie nazwy potraw –  podkreślił Jacek Bogucki i dodał, że wśród Polaków jest zapotrzebowanie na tradycyjne dania i na to, aby znów jeść to co polskie i być dumnym z tego co polska tradycja nam przekazała.
Przez 16 lat prowadzenia konkursu zidentyfikowano i opisano blisko 9 000 tradycyjnych i regionalnych produktów z całej Polski. Wiele z nich zostało wpisanych na prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi  listę produktów tradycyjnych, a niektóre zostały zarejestrowane w unijnych systemach ochrony. Ideą konkursu jest też zachęcanie mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza tych których gospodarstwa znajdują się na ternach o niekorzystnych warunkach gospodarowania, do poszukiwania alternatywnych źródeł dochodu.

informacja prasowa  http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Regionalne-smakolyki-w-Poznaniu