Rozmowy w Brukseli

Fot. Sekretarz stanu Jacek Bogucki oraz podsekretarz stanu Rafał Romanowski podczas konferencji prasowej

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, sekretarz stanu Jacek Bogucki przedstawił dziś informacje o rozmowach prowadzonych przez ministra Krzysztofa Jurgiela z unijnym komisarzem ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności UE Vytenis’em Andriukaitis’em.
- Jest pełna wola i chęć współpracy w zakresie ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa ASF – poinformował sekretarz stanu Jacek Bogucki po powrocie z Brukseli.
Powiedział również, że minister Krzysztof Jurgiel rozmawia dziś w Paryżu z ministrami rolnictwa UE o działaniach podejmowanych przez rząd Polski w sprawie wirusa ASF oraz o zagrożeniach dla całej Unii Europejskiej w związku z rozwojem sytuacji epizootycznej poza wschodnimi granicami Polski.
- Zbudowaliśmy, to co powinno być już zrobione ponad dwa lata temu, podwójny kordon zabezpieczeń – powiedział sekretarz stanu Jacek Bogucki. Wyjaśnił, że chodzi o pełną kontrolę zwierząt, w tym ich przemieszczania, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się ASF.
Drugim gwarantem całkowitego zabezpieczenia jest to, że przerabiane mięso będzie poddawane obróbce w temperaturze ponad 80°C, a nawet pasteryzowane w 120°C. Taka technologia produkcji konserw wyklucza możliwość obecności nawet śladowych ilości wirusa.
- Ten podwójny kordon jest budowany w celu wykluczenia możliwości przeniesienia choroby za pośrednictwem resztek żywności. Jeszcze raz podkreślić należy, że polska wieprzowina jest całkowicie bezpieczna dla ludzi, niezależnie od sposobu jej przetworzenia i obszaru, z którego pochodzi – zwrócił uwagę sekretarz stanu.
- W przyszłym tygodniu obędą się rozmowy techniczne w sprawie unijnej pomocy w łagodzeniu skutków pojawienia się wirusa ASF – poinformował wiceszef resortu.
Sekretarz stanu powiedział, że jest zgoda na zmniejszenie obszarów stref zagrożenia oraz skrócenie terminów ich obowiązywania. Otrzymaliśmy też zapewnienie, że możemy liczyć na wsparcie w uzyskaniu pomocy finansowej przy wygaszaniu produkcji, dostosowywaniu się do wymogów bezpieczeństwa hodowli oraz ograniczaniu populacji dzików.
Uczestniczący w konferencji podsekretarz stanu Rafał Romanowski przedstawił aktualny stan prac nad specustawą wyrażając jednocześnie nadzieję, że szybka ścieżka legislacyjna pozwoli na to, aby pierwsza ustawa mogła być podpisana przez Prezydenta RP wkrótce po 10 września br.
- Minister Krzysztof Jurgiel bezpośrednio nadzorował przygotowania nowych rozwiązań, które znalazły się w procedowanych projektach specustawy – podkreślił podsekretarz stanu Rafał Romanowski.
Poinformował również, że do tej pory, w ramach odstrzału sanitarnego, wyeliminowano około 5 tysięcy dzików z planowanych 8 tysięcy.
- Od 2014 roku poprzednia ekipa nie podjęła żadnych skutecznych działań, mało tego – wprowadziła 10. miesięczne moratorium na odstrzał dzików – przypomniał wiceminister Romanowski.

informacja prasowa  http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Rozmowy-w-Brukseli