Targi Polagra


W Poznaniu rozpoczęła się dziś 33 edycja targów Polagra. To cały blok targowych imprez: Polagra Food, Polagra Gastro, Polagra Tech, Invest Hotel oraz PakFood. Targi otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, który podkreślił, że jest to największe wydarzenie wystawiennicze w branży rolno-spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej.
- To święto całej branży – powiedział szef resortu rolnictwa i dodał, że ranga tej imprezy sprawia, że wielu wystawców wybiera właśnie to miejsce do prezentacji najnowszych swoich osiągnięć. Międzynarodowa obsada sprzyja konkurencji i innowacyjności. W Poznaniu  spotykają się przedstawiciele przemysłu rolno-spożywczego z kraju i ze świata, a polska żywność prezentuje się bardzo dobrze.
Minister podkreślił, że cały czas uzyskujemy dodatnie saldo wymiany handlowej wynoszące ponad 7 mld euro.
- Polska żywność poszukiwana jest na rynkach światowych, o czym świadczą dane z handlu zagranicznego W ubiegłym roku wyeksportowaliśmy produkty rolno-spożywcze o wartości ponad 24 mld euro. W tym roku prognozujemy wzrost do ponad 25 mld euro. Na taką ocenę pozwalają rezultaty pierwszych 7. m-cy tego roku. Naszym największym odbiorcą pozostają kraje Unii Europejskiej, do których trafia ponad 80% wartości całego eksportu – poinformował minister Jurgiel.
Polagra to największe w Polsce targi przemysłu spożywczego, technologii spożywczych, gastronomii i hotelarstwa oraz branży opakowaniowej. To targi kontrakcyjne, od lat wspierające rozwój wymiany handlowej pomiędzy Polską, a resztą świata. Ich formuła pozwala przede wszystkim pozyskać nowych, solidnych partnerów biznesowych. Targi te są od lat miejscem prezentacji osiągnięć branży i rozmów o jej przyszłości, a przede wszystkim rozwoju długofalowych relacji biznesowych branży spożywczej.
- W produkcji żywności jesteśmy potęgą. Eksportujemy jej coraz więcej – powiedział podczas uroczystości otwarcia prezes Zarządu MTP Przemysław Trawa, ale zauważył, że coraz chętniej powracamy do żywności tradycyjnej, regionalnej, wytwarzanej w bliskiej odległości od miejsca konsumpcji.
Prezes poinformował także o zmianie koncepcji prezentacji targowych. Od przyszłego roku Polagra Food pojawi się w nowej odsłonie. W nowym terminie (8 – 10 maja) i nowej formule. Będą to 3 dni kontraktacji wspieranych przez intensywną promocję targów na rynku krajowym oraz zagranicznym, współpracę z ambasadorami oraz instytucjami branżowymi, przedstawicielami sieci na rynku polskim.
- Mam nadzieję, że wystawcy tę targową ewolucję zaakceptują – powiedział prezes Trawa.
Po uroczystości otwarcia tegorocznej, niezmienionej jeszcze formule Polagry odbyła się gala wręczenia Złotych Medali MTP – nagrody przyznawanej produktom innowacyjnym. Wręczono także laury Acanthus Aureus przyznawane stoiskom najlepiej przygotowanym do realizacji strategii marketingowej firmy podczas targów.
Uczestnictwo w Polagrze stwarza szansę na dotarcie do szerokiego grona potencjalnych klientów. Wśród nich znajdują się nie tylko przedstawiciele sieci handlowych, ale także właściciele hurtowni spożywczych oraz firmy zajmujące się dystrybucją żywności.
Jak co roku w targach aktywnie uczestniczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podlegle mu instytucje. Na ministerialnym promowane są produkty oznaczone znakiem Poznaj Dobrą Żywność, z których mistrzowie kuchni przygotowują kulinarne specjały. Dziś atrakcją,  która zachwyciła także ministra Jurgiela był omlet z borowikami.
Niedawno powołany Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa także zorganizował stoisko informacyjno-promocyjne, na którym minister Krzysztof Jurgiel otworzył Strefę Inspiracji, gdzie będą prowadzone rozmowy o przyszłości rolnictwa. Poruszane będą również wątki kosmiczne. Tegoroczne hasło przewodnie tego wydarzenia to – Kosmos w rolnictwie.
Na targach odbywają się również ważne wydarzenia międzynarodowe. Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w polsko-nigeryjskim szczycie gospodarczym.
- Chcemy przybliżyć Państwu nasze osiągniecia w sektorze rolno-spożywczym. Mimo dużej odległości, dzielącej nasze kraje, mamy podobne zamiłowanie do żywności wysokiej jakości. Polskie produkty taka jakość posiadają, a przy tym maja też konkurencyjną cenę – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.
Nigeria jest czwartym pod względem wartości eksportu partnerem handlowym z Afryki. Polska odnotowuje dodatnie saldo w obrocie artykułami rolno–spożywczymi. Wartość polskiego eksportu do tego kraju wyniosła w ub. roku blisko 52,2 mln euro i wzrosła 1,6 krotnie w stosunku do roku poprzedniego. Do Nigerii eksportujemy głównie pszenicę, a także ekstrat słodowy i produkty mleczarskie.
Dziś, na targach Polagra odbywa się także spotkanie polsko-białoruskiej grupy roboczej. Ze strony polskiej przewodniczy mu podsekretarz stanu Ewa Lech, a ze strony białoruskiej zastępca ministra rolnictwa i wyżywienia Republiki Białorusi Aleksander Michaiłowicz Subbotin.
Targi Polagra Food od lat stanowią wydarzenie, którego głównym atutem są szerokie możliwości nawiązania kontaktów międzynarodowych i współpracy z nowymi odbiorcami. To targi kontrakcyjne, wspierające rozwój wymiany handlowej pomiędzy Polską, a resztą świata.

Informacja prasowa  https://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Targi-Polagra