Posiedzenie grupy roboczej ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa

Spotkanie z prezesem agencji ds standardów bezpieczeństwa żywności Indii FSSAI Ashishem Bahaguna
Wiceminister Jacek Bogucki na stoisku Federacji Indyjskich Importerów Żywności FIFI

Wiceminister Jacek Bogucki podczas otwarcia stoiska Federacji Indyjskich Importerów Żywności FIFI
Sekretarz stanu Jacek Bogucki, w dniach 12-14 marca br. złożył wizytę w Indiach.
Jej celem było uczestnictwo w I. posiedzeniu Polsko-Indyjskiej grupy roboczej ds. współpracy w rolnictwie,  udział w targach Aahar oraz rozmowy z partnerami indyjskimi nt. możliwości intensyfikacji polsko-indyjskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości poszerzenia dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku indyjskiego i rozwoju współpracy handlowej.
Podczas spotkań z przedstawicielami kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Dobrostanu Rolników: ministrem stanu G.S. Shekhawat, wiceministrem T. Shridhar, wiceministrem T. Mohapatra strona polska miała możliwość omówienia bieżącego stanu uzgodnień w zakresie dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku indyjskiego.
Jednocześnie, w trakcie obrad grupy  roboczej ds. współpracy w rolnictwie, której po stronie indyjskiej współprzewodniczył wiceminister S.K. Pattanayak, wiceminister J. Bogucki szczegółowo poruszył kwestię uzgodnienia świadectwa zdrowia dla jaj wylęgowych i piskląt jednodniowych, jak również materiału biologicznego trzody chlewnej eksportowanego z Polski do Indii. Podkreślił również zainteresowanie strony polskiej przeprowadzeniem procedur  koniecznych dla otwarcia rynku indyjskiego dla owoców borówki wysokiej, ułatwieniami dla eksportu polskich zbóż i roślin strączkowych w postaci korzystniejszych warunków fumigacji, jak również uzyskaniem warunków eksportu z Polski do Indii m.in. sadzonek truskawek, malin, drzewek jabłoni. Polska delegacja uzyskała zapewnienie strony indyjskiej o woli pilnego uzgodnienia świadectw zdrowia dla jednodniowych piskląt i jaj wylęgowych, jak również materiału biologicznego świń. Odnośnie postulatów fitosanitarnych, partnerzy indyjscy również zadeklarowali wolę współpracy i ich rozpatrzenia.
W trakcie rozmów w ministerstwie rolnictwa i dobrostanu rolników dyskutowano również nt. możliwości rozwoju współpracy naukowej. Sekretarz stanu wskazał na zainteresowanie wszystkich nadzorowanych przez polski resort rolnictwa instytutów naukowych współpracą z partnerami indyjskimi. Podkreślił możliwość przekazania polskich doświadczeń m.in. w zakresie hodowli trzody chlewnej.
Agenda wizyty delegacji MRiRW objęła również spotkanie z Minister Przetwórstwa Spożywczego H.K. Badal. Wiceminister Bogucki uzyskał informacje odnośnie możliwości wsparcia ze strony rządu indyjskiego dla polskich przedsiębiorców zainteresowanych inwestycjami w sektorze przetwórstwa rolno-spożywczego w Indiach, jak również zapewnienie o woli strony indyjskiej ułatwiania kontaktów pomiędzy biznesem polskim i indyjskim (misje handlowe, zapewnianie partnerów gospodarczych, utworzenie punktu kontaktowego).
W trakcie spotkania z prezesem Agencji ds. Standardów Bezpieczeństwa Żywności FSSAI A. Bahuguna polska delegacja uzyskała potwierdzenie spełniania przez polską żywność przetworzoną eksportowaną na rynek indyjski standardów i procedur wymaganych prawem indyjskim (w ostatnim czasie tylko jedna odrzucona przesyłka). Strona indyjska zapewniła o możliwości współpracy w zakresie oznaczania pozostałości leków i metali ciężkich, jak również akredytacji laboratoriów.
Sekretarz stanu Jacek Bogucki podkreślił zainteresowanie dalszym rozwojem eksportu żywności wysoce przetworzonej; strona indyjska wskazała na możliwość eksportu np. przetworzonych owoców miękkich, w tym owoców borówki: soków, koncentratów, pulpy, owoców mrożonych.
Podczas wizyty odbyły się również spotkania z przedstawicielami środowisk biznesowych, zarówno w ramach zorganizowanego przez MRiRW stoiska promującego polską żywność, jak i poprzez udział w wydarzeniach organizowanych przez Forum Indyjskich Importerów Żywności. Były one okazją do podkreślenia walorów polskiej żywności oraz do poinformowania o możliwościach eksportu kolejnych produktów na rynek indyjski, tj. mięsa drobiowego i wieprzowego.
Według wstępnych danych w 2017 r. eksport z Polski do Indii osiągnął wartość 10,3 mln EUR i wzrósł blisko 2-krotnie w stosunku do 2016 roku. Głównym towarem eksportowanym w tym okresie były jabłka. Z uwagi na rosnący potencjał konsumencki, rynek Indii oceniany jest w Polsce jako perspektywiczny dla przedsiębiorców sektora rolno-spożywczego.

Informacja prasowa  http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Wizyta-w-Indiach2