Ważne rozmowy w Singapurze

Fot. Wiceminister Bogucki podczas wystąpienia

Sekretarz stanu Jacek Bogucki podczas Seminarium Biznesowego Krajowej Rady Drobiarstwa

Spotkanie z Lim Kok Thai, Dyrektorem Zarządzającym Singapurskich Władz ds. Rolno-spożywczych i Weterynarii
Wiceminister Bogucki oraz ambasador RP w Singapurze Z. Kosiniak-Kamysz, Minister Stanu w Biurze Premiera Singapuru, Ministerstwie Zatrudnienia oraz MSZ

Sekretarz stanu Jacek Bogucki rozmawiał z singapurską administracją na temat możliwości rozszerzenia dostępu produktów rolno-spożywczego do rynku singapurskiego.
Wiceminister odwiedził także targi Food & Hotel Asia (FHA). Polskie produkty były obecne na stoisku MRiRW, stoisku Krajowej Rady Drobiarstwa-IG oraz na stoiskach indywidualnych. Wystawcy reprezentowali m.in. sektor mleczarski, drobiowy, warzyw i owoców, przekąsek, słodyczy, płatków śniadaniowych, napojów oraz alkoholi. Wizyta w Singapurze odbyła się w dniach. 23-26 kwietnia 2018 r.
Termin wizyty zbiegł się z otrzymaniem przez stronę polską informacji o zatwierdzeniu dostępu pierwszych sześciu polskich zakładów mięsa drobiowego do rynku Singapuru. Był to jeden z tematów poruszanych w trakcie rozmów. Potencjał polskiej branży drobiarskiej był szerzej omawiany podczas seminarium zorganizowanego przez Krajową Radę Drobiarstwa – IG, z udziałem wiceministra Boguckiego, Głównego Lekarza Weterynarii, przedstawicieli AVA (władze ds. rolno-spożywczych i weterynarii Singapuru), prezesa singapurskiego Stowarzyszenia Handlowców Branży Mięsnej.
W rozmowie z dyrektorem zarządzającym AVA Lim Kok Thai, polski wiceminister wyraził zadowolenie w związku z zakończeniem procedury zatwierdzającej mięso drobiowe do rynku singapurskiego i podziękował stronie singapurskiej za pracę włożoną w jej finalizację. Podczas rozmów poruszono również kwestię dostępu do rynku singapurskiego innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Strona polska wyraziła nadzieję na szybką realizację dalszych kroków procedury dopuszczającej mięso wołowe oraz zainteresowanie podjęciem kolejnych działań w ramach procedury dopuszczającej jaja konsumpcyjne i produkty jajeczne. Poruszono także temat możliwości kontynuacji rozmów na temat dalszego złagodzenia warunków importowych dla polskiego mięsa wieprzowego.
Przy okazji targów FHA miało miejsce spotkanie ze starszym ministrem stanu w ministerstwie handlu i przemysłu oraz ministerstwie rozwoju narodowego dr Koh Poh Koon, który był gościem honorowym podczas ceremonii otwarcia wydarzenia. Minister Koh podkreślił zainteresowanie Singapuru dywersyfikacją dostaw żywności. Mając na uwadze wysoką jakość oraz najwyższe standardy bezpieczeństwa żywności polskich produktów, w opinii wiceministra Jacka Boguckiego, Polska powinna stać się doskonałym partnerem dla Singapuru.
Poza spotkaniami z władzami Singapuru polski wiceminister rozmawiał z przedstawicielami singapurskiego biznesu branży rolno-spożywczej. Podczas spotkania z prezesem Stowarzyszenia Handlowców Branży Mięsnej zostały omówione potencjalne obszary współpracy. Prezes Alvin Kwek poinformował o oczekiwaniach singapurskiego rynku i wyraził zainteresowanie polskim systemem jakości. Spotkanie z przedstawicielami kierownictwa FairPrice, jednej z głównych sieci handlowych w Singapurze, miało miejsce na polskim stoisku na targach FHA, dzięki czemu nasi wystawcy mieli możliwość bezpośredniego zaprezentowania swojej oferty.
Polska żywność oraz polskie tradycje kulinarne są tematem przewodnim Festiwalu PolandSHIOK, wydarzenia promującego Polskę w Singapurze, koordynowanego przez Polską Ambasadę w dniach 14 kwietnia – 13 maja 2018 r. Jest to okazja dla Singapurczyków do poznania smaku polskich dań, także w nowoczesnej odmianie. Jednym z punktów festiwalowego programu, w którym wziął udział Jacek Bogucki, było przyjęcie z okazji Święta Narodowego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz Singapuru w tym minister w kancelarii premiera Sam Tan, członkowie singapurskiego parlamentu, lokalnych mediów, kultury, ośrodków uniwersyteckich, a także przedstawiciele biznesu oraz Polonii, mieszkającej w Singapurze.
Singapur jest jednym z ważniejszych azjatyckich rynków z punktu widzenia promocji polskich produktów rolno-spożywczych. Jest to kraj niemal całkowicie uzależnionym od importu żywności. Jednocześnie, z uwagi na dogodne położenie, może stanowić „hub” logistyczny dla towarów eksportowanych do krajów regionu, w tym przede wszystkim państw ASEAN, stanowiących rynek ponad 600 milionów konsumentów.
W 2017 r. Polska wyeksportowała do Singapuru towary rolno-spożywcze o wartości ok. 12,5 mln EUR, co stanowiło wzrost o ok. 24% w porównaniu do 2017 r.

Informacja prasowa  http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Wazne-rozmowy-w-Singapurze