Prezydent RP na obchodach Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Wysokiem Mazowieckiem


1 marca był wyjątkowym dniem dla mieszkańców powiatu wysokomazowieckiego. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oficjalną wizytę w Wysokiem Mazowieckiem złożył Prezydent RP, Andrzej Duda.
 Wizytę w mieście pan Prezydent rozpoczął od spotkania z kombatantami w Urzędzie Miasta Wysokie Mazowieckie, następnie zaś w towarzystwie burmistrza miasta, Jarosława Siekierko oraz przedstawicieli lokalnych samorządów złożył kwiaty pod pomnikiem kpt. Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara”.
 W parku miejskim przy ulicy Ludowej zgromadzili się najważniejsi przedstawiciele władz miasta, powiatu i województwa, a także parlamentarzyści, wójtowie, burmistrzowie, radni wszystkich szczebli oraz tłumy mieszkańców miasta i okolic, do których Andrzej Duda zwrócił się ze słowami podziękowania za pamięć o bohaterach.
 - Dziękuję, że zechcieliście Państwo przyjść tutaj, pod wasz pomnik, waszego bohatera, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, bohaterów wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczpospolitej, których pomordowała, ciemiężyła, niszczyła ich i ich rodziny banda zdrajców - powiedział Prezydent. - (...) Tu i w wielu innych miejscach Polski, na Lubelszczyźnie, na Kielecczyźnie, w Małopolsce byli żołnierze Armii Krajowej, którzy nie zgodzili się złożyć broni i przejść do porządku dziennego nad tym, że mimo lat walki, ich ojczyzna teoretycznie nazywana wolną, wyzwoloną, była wyzwolona tylko teoretycznie, bo jeden okupant przepędził drugiego. Oni wiedzieli, co to znaczy sowiecka Rosja i co to znaczy komunizm. I doskonale wiedzieli, że wolnej Polski nie ma, prawdziwej niepodległości nie ma, prawdziwej suwerenności nie ma.
 
(...) Dziś możemy swobodnie czcić pamięć bohaterów. Robimy to symbolicznie tutaj. Przy pomniku waszych bohaterów, waszych żołnierzy niezłomnych, waszych braci, waszych sąsiadów, współmieszkańców, czcząc przy okazji wszystkich walczących wtedy za wolną Polskę. Dziękuję za ten pomnik.
 Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć żołnierzom niezłomnym!
 
Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami miasta, z którymi chętnie rozmawiał i robił sobie zdjęcia.
 
 
Źródło :https://wysokomazowiecki.pl/aktualnosci/prezydent-rp-na-obchodach-dnia-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-wysokiem-mazowieckiem.html