Święto Przemienienia Pańskiego na Górze Grabarce


To jedno z najważniejszych głównych świąt prawosławnych. Co roku na świętą Górę Grabarkę podążają pielgrzymi z kraju i zagranicy. Idą pieszo, przyjeżdżają autokarami przynosząc drewniane krzyże z intencjami i podziękowaniami. W tegorocznych uroczystościach podczas głównej liturgii (19 sierpnia br.) zarząd województwa reprezentował Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego i wicemarszałek Stanisław Derehajło.
Uroczystościom przy ołtarzu przewodniczył zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) metropolita Sawa, w asyście hierarchów z kraju i zagranicy. Wśród gości byli także przedstawiciele parlamentu RP i podlaskich samorządów wszystkich szczebli. List od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników uroczystości odczytał Dariusz Piontkowski - Minister Edukacji Narodowej. Premier podkreślił w nim, iż "Kościół prawosławny był i jest nieodłączną częścią naszych dziejów", oraz że cerkiew " i wierni  przez wieki, także przez ostatnie trudne stulecie, budowali naszą ojczyznę i wzbogacali ją swoim wspaniałym dorobkiem. Jesteśmy dumni i wdzięczni za tę obecność i dzielenie naszej wspólnej drogi" – napisał premier.
 Na świętą Górę w tym roku przybyło wiele tysięcy pielgrzymów. Jak szacuje podlaska policja w ciągu ostatnich dwóch dni (od 17 do 19 sierpnia br.) to miejsce odwiedzało ok.10 -12 tys. pielgrzymów i wiernych dziennie.

Źródło:  https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/tysiace-pielgrzymow-krzyzy-i-intencji--na-gorze-grabarce-trwaja-obchody-swieta-przemienienia-panskiego.html