Umowa na finansowanie 21 linii autobusowych PKS Nova
21 połączeń autobusowych wznowi w regionie spółka PKS Nova S.A. W piątek (19.06) marszałek Artur Kosicki podpisał umowę z Wojewodą Podlaskim na dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. W konferencji przed białostockim dworcem PKS wziął także udział Rafał Weber, wiceminister Infrastruktury, wicemarszałek Marek Olbryś, senator Jacek Bogucki oraz podlascy samorządowcy.

Nowe połączenia będą kosztować łącznie 9,8 mln zł, 5,8 mln zł pochodzi z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Umowę zrealizuje spółka PKS Nova i będzie ona obowiązywać do końca 2020 r.
- Ta umowa to prawie 10 mln zł i prawie 2 mln km przejechanych do końca tego roku. To prawie 21 linii autobusowych w tym roku, a być może jeszcze więcej w następnym. Wspólnie z zarządem województwa i radnymi dbamy o to, żeby województwo podlaskie nie podlegało wykluczeniu komunikacyjnemu, zarówno jeśli chodzi o połączenie zewnętrzne, jak i wewnątrz regionu – mówił marszałek Kosicki.  
Podkreślił też, że działania rządu pozwalają mieszkańcom województwa nie tylko dotrzeć do większych miejscowości i skorzystać z ich oferty: zdrowotnej, kulturalnej, czy sportowej, ale też przemieszczać się wewnątrz i cieszyć się z dobrodziejstw i piękna regionu. 
Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski ocenił, że majowy nabór, w ramach którego złożony został wniosek samorządu województwa, cieszył się dużym powodzeniem wśród jednostek samorządu terytorialnego. Ogółem wpłynęło 11 wniosków, dzięki którym regionowi przybędzie łącznie 37 połączeń autobusowych na łączną długość ok. 2,7 tys. km.
- Cieszę się bardzo, że w tym w ostaniem naborze, który został ogłoszony przez województwo kilka tygodni temu Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki zdecydował się złożyć wniosek o dofinansowanie ponad 20 linii autobusowych dając dzięki temu poważną ofertę mieszańcom województwa podlaskiego poważną ofertę transportu publicznego do wykorzystania – podkreślił wiceminister Rafał Weber. - Jestem przekonany, że te linie będą wykorzystywane przez mieszkańców Podlasia by komunikować się w sposób bezpieczny i komfortowy nie tylko ze stolicą województwa (...), bo wiem, że te linie są różne, komunikują stolice różnych powiatów i gmin, rozlegle położonych na terenie Podlasia i właśnie tak powinna wyglądać bardzo dobra oferta przewozowa.

Jacek Bogucki, senator z Podlaskiego, dziękował Ministrowi Infrastruktury, ze wystarcza pieniędzy na główne ciągi krajowe, ale też na mniejsze, ale ważne dla lokalnych mieszkańców drogi. Podkreślał wagę współpracy między administracją rządową i samorządową.
- Współpraca poczynając od najwyższych szczebli, od pana prezydenta Andrzej Dudy, poprzez rząd, parlament i samorządy: wojewódzki z panem marszałkiem na czele, powiatowe, gminne, miejskie, jest tym, co buduje i pozwala na to, by w trudnych czasach walki z koronawirusem (...) starczało pieniędzy na wydatki bieżące i inwestycyjne.
Marszałek Kosicki zadeklarował, że wznawiane linie to nie ostatnie słowo podlaskiego samorządu w kwestii komunikacji w regionie.
- To jest dopiero początek. Mam nadzieję, że w tej trudnej sytuacji będziemy mogli rozwijać spółkę PKS Nova, która jest naszym oczkiem w głowie, jest bardzo istotna z punktu widzenia zabezpieczenia podstawowych potrzeb mieszkańców regionu – podkreślił marszałek Kosicki.

fot. i tekst: Małgorzata Sawicka
Źródło:  https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/wkrotce-w-trase-rusza-autobusy-na-kilkudziesieciu-liniach.html