Wystąpienie posła Jacka Boguckiego na temat rządowego projektu ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców

Wystąpienie z dnia 23 lutego 2011 roku:

Poseł Jacek Bogucki: Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Jeśli ta ustawa jest historycznym dokonaniem polityków Platformy ostatnich dwudziestu lat, to przyznam, że ono nie wyszło. To trochę mało, aby przedsiębiorcy naprawdę odczuli zmiany, to jest tylko kosmetyka.
Mam pytanie...

Panie ministrze, ile nowych obowiązków w trakcie ostatnich trzech lat zostało nałożonych na przedsiębiorców? Dlaczego przedsiębiorcy, i to ci najwięksi, płacą podatki, ale w Luksemburgu, na Cyprze, na wyspie Man czy w innym miejscu, gdzie są znacznie niższe obciążenia? Kto jest w stanie poruszać się po polskim systemie prawa gospodarczego, po prawie, które właściwe nie jest stanowione, tylko interpretowane? Ewidentnym przykładem z ostatnich dni może tu być podatek VAT. Jak naprawdę pomóc polskim przedsiębiorcom, tak jak potrafią pomagać Niemcy, Włosi czy Francuzi, aby w Łapach, w Skarżysku-Kamiennej, w Warszawie, przykład FSO, i w każdym mieście w Polsce nie likwidowano zakładów pracy? Dziękuję.