Polska żywność na targach w Hiszpanii
W dniach 25-26 kwietnia br. sekretarz stanu Jacek Bogucki uczestniczył w Międzynarodowych Targach Alimentaria w Barcelonie. Wziął on udział w uroczystym otwarciu targów oraz spotkał się z sekretarzem generalnym ds. żywności i rolnictwa w ministerstwie rolnictwa, żywności i środowiska Hiszpanii Carlosem Cabanas Godino.
Podczas spotkania omówiona została trudna sytuacja na rynkach rolnych. Ministrowie zgodzili się, że uruchomione dotychczas instrumentarium jest niewystarczające i nieefektywne. Jacek Bogucki wskazał na konieczność wdrożenia działań stabilizujących na rynku mleka i wieprzowiny, z uwagi na bardzo trudną sytuację na tych rynkach w Polsce i UE.
Sekretarz stanu w polskim ministerstwie rolnictwa podkreślił również przekonanie naszego kraju o konieczności konstruktywnej współpracy w ramach UE na rzecz wypracowywania jak najlepszych rozwiązań, aby móc skutecznie konkurować na rynku globalnym i sprostać wyzwaniom, jakie przed nami stoją: umowa TTIP ze Stanami Zjednoczonymi, negocjacje handlowe z Mercosurem. Rozmowy dotyczyły także przyszłości WPR i kwestii wyrównania dopłat bezpośrednich.
O wspaniałych polskich i hiszpańskich smakach dyskutowano także na spotkaniu regionów, zorganizowanym na stoisku Regionu Galicja przez Konsula Honorowego Polski w Galicji Juana M. Vieites Baptista de Sousa, wiceprezesa Targów Alimentaria.
Polskie stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. Podczas tej edycji na targach Alimentaria obecnych było ponad 40 firm z Polski. Między innymi posiadające w swojej ofercie produkty wyróżnione znakiem Poznaj Dobrą Żywność, producenci żywności tradycyjnej, ekologicznej i regionalnej. Sekretarz stanu Jacek Bogucki spotkał się z przedstawicielami firm z Polski. Polskie stoisko odwiedziła hiszpańska minister rolnictwa Isabel García Tejerina.
21. edycja Targów Alimentaria w Barcelonie potrwa do jutra. To co charakteryzuje tegoroczną edycję, to konkurencyjność, internacjonalizacja oraz zwrócenie uwagi na markę produktów spożywczych. Alimentaria to najważniejsze targi spożywcze w Hiszpanii i jedne z najważniejszych na świecie. Wystawa skierowana jest do producentów, dystrybutorów, importerów i eksporterów wszystkich produktów z branży spożywczej. Patronat nad targami sprawują między innymi ministerstwo rolnictwa, rząd Katalonii i Hiszpański Instytut Handlu Zagranicznego. 

informacja prasowa http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Polska-zywnosc-na-targach-w-Hiszpanii