Wzorzec polskiego sektora rolnego – laureaci konkursu AgroLiga 2015

Zakończyła się kolejna edycja konkursu AgroLiga. Wczoraj w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi, a następnie w ogrodach Pałacu Prezydenckiego gościli laureaci. Najlepsi agroprzedsiębiorcy i rolnicy zostali uhonorowani listami gratulacyjnymi, dyplomami i pucharami wręczanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz sekretarza stanu w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi Jacka Boguckiego, a także prezesów Agencji Rynku Rolnego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
− Dziś zgromadzili się tutaj najlepsi wśród najlepszych – podkreślił Jacek Bogucki gratulując uczestnikom, zwycięzcom i wyróżnionym konkursu AgroLiga. – Gratuluję szczególnie tegorocznym laureatom, którzy potrafili w trudnym dla rolnictwa okresie rozwijać swoją produkcję. To ogromny wysiłek, za co bardzo Państwu dziękuję.
Sekretarz stanu zaznaczył, że tego typu spotkania są nie tylko okazją do świętowania lecz także podsumowania trudu, który towarzyszy zarówno działalności rolniczej, przetwórczej oraz szeroko rozumianych usług na rzecz rolnictwa.
Również prezydent Andrzej Duda pogratulował i podziękował wszystkim nagrodzonym oraz organizatorom konkursu. − Jesteście Państwo przykładem, niezwykle ważnym dla Polski wzorcem, że można na wsi, że można w związku z produkcją rolną czy w związku z produkcją dla rolnictwa odnieść sukces. Dziękuję za to, bo bardzo potrzebujemy zwłaszcza młodych ludzi, którzy będą chcieli na wsi żyć, którzy będą chcieli dla nas produkować.
Prezydent podkreślił, że sytuacja w Polsce, a tym samym w rolnictwie cały czas się poprawia. Jednak rolnictwo jako specyficzna branża produkcji potrzebuje wsparcia ze strony państwa. Dlatego, gdyż jest niezwykle wrażliwe nie tylko na koniunkturę, lecz także na elementy związane z naturą.
− Mam nadzieję, ze to dzisiejsze spotkanie będzie wróżbą także dla Państwa na ten rok i na następne lata, że pogoda będzie sprzyjała polskim rolnikom. To jest coś nad czym nie jesteśmy w stanie zapanować i stanowi zawsze zagrożenie w tej specyficznej branży. Dlatego niezwykle ważna jest kwestia wszechstronnej opieki ze strony państwa, dobrego systemu ratunkowego w przypadku, kiedy rolnictwo w całym kraju czy na danym obszarze zostanie dotknięte jakąś klęską, jakąś katastrofą naturalną – powiedział prezydent i dodał, że jest to zadanie dla rządzących, aby regulacje prawne wspierały rolników w prowadzeniu i rozwijaniu działalności.
Andrzej Duda poinformował również, że we współpracy z ministrem rolnictwa nieustannie trwają prace nad kolejnymi możliwościami eksportowymi dla polskich producentów żywności.
Sekretarz stanu Jacek Bogucki wręczył odznaczenia Zasłużony dla rolnictwa, szczególnie zasłużonym przedsiębiorcom i rolnikom za ich osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.
Wieczorem podczas uroczystej gali zorganizowanej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z laureatami AgroLigi spotkał się minister Krzysztof Jurgiel. Minister pogratulował zwycięzcom i podziękował organizatorom konkursu. Zwracając się do nagrodzonych powiedział, że ich osiągnięcia są najlepszym przykładem jak rozwijać produkcję tak, by osiągnąć sukces.
Konkurs AgroLiga organizowany od 20 lat – na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie AgroBiznesKlub. Tradycyjny patronat pełnią: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes ARiMR i Prezes ARR. AgroLiga promuje najlepszych polskich rolników oraz najlepsze firmy z branży rolno-spożywczej.  Konkurs przebiega wieloetapowo, na szczeblach wojewódzkim i krajowym, a jego celem jest wyłonienie i nobilitacja Mistrzów Krajowych AgroLigi w dwóch kategoriach: rolnicy i firmy.


informacja prasowa  http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Wzorzec-polskiego-sektora-rolnego-laureaci-konkursu-AgroLiga-2015