O polskim sektorze spożywczym w Chinach


Foto. Sekretarz stanu Jacek Bogucki podczas wizyty w Chinach. Fot. Blanka Gołębiowska
Sekretarz stanu Jacek Bogucki podczas seminarium pn. Polski sektor mleczarski. Fot. Blanka Gołębiowska
Sekretarz stanu Jacek Bogucki oraz Zhang Qinrong, wiceminister Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej. Fot. Blanka Gołębiowska

W ostatnim dniu wizyty w Chinach sekretarz stanu Jacek Bogucki spotkał się z wiceminister Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej Zhang Qinrong.
Rozmowy dotyczyły dalszych prac nad dostępem do rynku chińskiego produktów pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. W szczególności omówiono kwestie zatwierdzenia kolejnych zakładów drobiarskich i mleczarskich oraz dopuszczenia do eksportu mięsa wołowego, produktów rybołówstwa, mąki pszennej, żytniej i orkiszowej oraz koni rekreacyjnych z Polski.
Minister podziękował za wkład w prace związane z otwarciem rynku ChRL na jabłka oraz jaja wylęgowe i pisklęta jednodniowe z Polski.
Na zakończenie wizyty w Chinach Jacek Bogucki wziął udział w wydarzeniu promocyjnym, organizowanym przez Polską Izbę Mleka, adresowanym do przedstawicieli chińskich mediów. Tematem przewodnim spotkania był potencjał eksportowy branży mleczarskiej. W przedsięwzięciu tym, poza chińskimi dziennikarzami, udział uczestniczyli przedstawiciele polskich firm sektora mleczarskiego.

Informacja prasowa  http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/O-polskim-sektorze-spozywczym-w-Chinach