Rozmowy polsko-nigeryjskie

Minister Krzysztof Jurgiel i minister Geoffrey Onyeama

Minister Krzysztof Jurgiel podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Nigerii

Minister Geoffrey Onyeama przedstawia członków delegacji
Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się dziś z ministrem spraw zagranicznych Federacyjnej Republiki Nigerii Geoffreyem Onyeamą, który przebywa w Polsce na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.
Rozmowy poświęcone były przede wszystkim kwestiom dalszego rozwoju współpracy gospodarczej, w szczególności w obszarze rolnictwa. Ministrowie omówili możliwości rozwoju wymiany handlowej i wykorzystania polskich doświadczeń dotyczących transformacji i modernizacji sektora rolno-spożywczego. Minister Jurgiel zadeklarował gotowość do pogłębiania współpracy w tej dziedzinie.
Strony zgodziły się, że wizyta ministra Onyeamy przyczyni się do rozwoju relacji polsko-nigeryjskich, w tym współpracy w dziedzinie rolnictwa.
Nigeria to jeden z najszybciej rozwijających się krajów świata, należy do rynków o największym potencjale gospodarczym w Afryce. W związku postrzegana jest przez polskich przedsiębiorców jako jeden z ciekawszych gospodarczo krajów na kontynencie afrykańskim. Nigeria jest kluczowym partnerem Polski w Afryce Subsaharyjskiej – jest jedynym krajem w regionie, z którym polski Rząd podpisał w 2013 roku „Memorandum o Porozumieniu” ustanawiające mechanizm strategicznego dialogu.
W 2016 r. Nigeria była czwartym odbiorcą artykułów rolno-spożywczych w Afryce, Polska wyeksportowała towary o wartości 52 mln EUR.

Informacja prasowa  http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Rozmowy-polsko-nigeryjskie